REPUBLIKA SRBIJA
AUTONOMNA POKRAJINA VOJVODINA
POKRAJINSKI SEKRETARIJAT ZA REGIONALNI RAZVOJ,
MEĐUREGIONALNU SARADNjU I LOKALNU SAMOUPRAVU
U Skupštini AP Vojvodine danas je održana Međunarodna konferencija „Od linearnog ka cirkularnom – bioekonomija u perspektivi cirkularne ekonomije u Srbiji – regionalni i lokalni pristupi“, u organizaciji Regionalne agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Alma Mons.
Ova međunarodna konferencija je završni događaj projekta „GODANUBIO“, koji implementira partnerstvo 19 institucija iz 10 država Dunavskog regiona, koje predstavljaju najvažnije aktere bioekonomizacije privrede tih država.
Zamenik pokrajisnkog sekretara za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Radivoj Paroški, naglasio je da je u Republici Srbiji tokom poslednjih pet godina učinjeno puno u oblsti zaštite životne sredine, pre svega unapređenja stope reciklaže, ali da, kako je rekao, postoji veliki prostor za dodatnim unapređenjima kako bi se do 2030. godine postigli zahtevi Evropske unije u ovoj oblasti.
„Cirkularna ekonomija je poslednja instanca u pogledu zbrinjavanja otpada. U tom smislu, koordinacijom sa lokalnim samoupravama kroz izdavanje dozvola, svakako vršimo usmeravanje u pogledu cirkularne ekonomije i postižemo ciljeve koji se postavljaju , ne samo pred pokrajinske sekretarijate već i pred Republiku Srbiju “ , poručio je Paroški i dodao da privatni sektor, a posebno mala i srednja preduzeća imaju ključnu ulogu u procesu transformacije ka cirkularnoj i uključujućoj ekonomiji u Srbiji.
On je podsetio da je u toku izrada i Plana razvoja AP Vojvodine 2023-2030. godine koji kao jednu od četiri prioritetne oblasti ističe upravo zaštitu životne sredine.
Predsednik Skupštine AP Vojvodine Ištvan Pastor se zahvalio organizatorki skupa Milici Vračarić na upornosti i istrajnosti u ovoj oblasti od momenta formiranja Alma Monsa do danas.
„Današnju temu doživljavam kao razmišljanja o mogućnosti obuzdavanja halapljivosti i vraćanju u normalnost. Obuzdavanju halapljivosti velikih kompanija, da stvar profita nekako svedemo na racionalnost u trošenju resursa. Mislim da danas po tom pitanju ne stojimo dobro, a trenutna kriza u Evropi ne doprinosi rešavanju problema“, rekao je Pastor.
On je dodao da je zbog svega navedenog od ključnog značaja na ove teme razgovarati na regionalnom i lokalnom nivou, jer konkretno u Vojvodini od jedne tone stvorene biomase koristi se samo dva odsto, a samo jedna bala sena može da zameni 3,5 litre nafte. On je kazao da je važno što su danas na konferenciji prisutni i politika i sturka, ali i privrednici, jer se samo njihovom saradnjom može rešiti problem.
„Mi na nivou države, pokrajine i nivou lokalnih samouprava po pitanju strateških ciljeva stojimo dobro. Međutim, ključno je da li ćemo ta opredeljenja pretvoriti u realnost prvo u našim domaćinstvim, u lokalnim samoupravama. Da se korigujemo, promenimo ono što je u proteklih 50, 60 godina postalo normalnost, jer nas je to dovelo u današnju situaciju“, poručio je Pastor.
Predsednik Privredne komore Vojvodine Boško Vučurević istakao je da je ova institucija prepoznala značaj zelene agende i cirkularne ekonomije te je stoga osnovan i Savet za cirkularnu ekonomiju koju čine eminentni stučnjaci.
„Prepoznajući važnost ove teme juče smo po peti put otvorili Regionalni poslovni forum uz učešće više od 250 kompanija, a jedna od ključnih tema bila je zelena agenda i cirkularna ekonomija. Kada budemo radili evaluaciju B2B sastanaka, o rezultatima ćemo obavestiti stručnu javnost i medije“, istakao je Vučurević. On je dodao i da prema podacima za prvih devet meseci ove godine u AP Vojvodini imamo prviredni rast od 5 odsto, za šta je u velikoj meri zaslužna i cirkularna ekonomija.Privredna komora Vojvodine oduvek je bila mesto okupljanja privrednika i centar događanja, te ćemo rado nastaviti da budemo dobri domaćini svima koji žele da daju doprinos čistim energijama, zaštiti životne sredine i cirkularnoj ekonomiji“, kazao je Vučurović.
Tokom uvodnih izlaganja, učesnicima konferencije obratio se se i zamenik pokrajinskog sekretara i načelnik odeljenja za istraživanje poljoprivrede u Ministarstvu poljoprivrede Mađaske Akoš Kristof.
U nastavku konferencije, predstavnici institucija iz ove oblasti predstavili su primere dobre prakse uloge javnog sektora u promociji bioekonomije i razgovarali o programima za finansiranje održive bioekonomske strategije i digitalnim rešenjima za cirkularnu ekonomiju.