Uvod
Programi prekogranične i transnacionalne saradnje se jednim imenom nazivaju teritorijalnim programima ili INTERREG programima. Programi predstavlјaju finansijsku podršku saradnji na graničnim teritorijama susednih država (prekogranična saradnja) ili u saradnji delova ili celih država (transnacionalna saradnja) na rešavanju pitanja od zajedničkog interesa kao što su upravlјanje otpadom, pružanje usluga u različitim sektorima, kulturna i ekonomska saradnja, turizam, saobraćaj itd.
Ministarstvo za evropske integracije Vlade Republike Srbije, preko Sektora za programe prekogranične i transnacionalne saradnje, sprovodi ove programe u saradnji sa Delegacijom Evropske unije u Republici Srbiji i vladama zemalјa koje učestvuju u njima. U tome joj pomažu i sekretarijati programa i antene, koje su osnovane zajednički sa zemlјama partnerima.
Programi teritorijalne saradnje u EU počeli su da se sprovode 1990, a od 2004. godine u programe INTERREG uklјučuju i države koje nisu članice EU, čime Srbija dobija mogućnost za razvoj prekogranične i transnacionalne saradnje. Značaj ove saradnje za zemlјe koje su u procesu pridruživanja EU je neprocenjiv. Za građane Srbije, taj doprinos nije meren samo novcem – korisnici su dobili priliku da kroz projekte koje su sprovodili sa svojim susedima reše zajedničke probleme, podstaknu društveni i ekonomski razvoj i zapošlјavanje, steknu iskustvo u korišćenju sredstava Evropske unije i u dostizanju evropskih standarda, što kao krajnju potvrdu ima primenu i širenje ideja i vrednosti koje dele sa zemlјama članicama Unije.
Kroz realizovane projekte opremane su bolnice, škole, vrtići, renovirane su crkve, sarađivale su službe za zajedničko reagovanje u vanrednim situacijama i u borbi protiv trgovine narkoticima, izgrađeni su granični prelazi, fabrike za prečišćavanje otpadnih voda, biciklističke staze, organizovani su koncerti, biciklističke trke, regate, a ugrožene grupe dobili su novi podsticaj i veru u bolјe sutra. Time se ostvaruje cilј prekogranične i transnacionalne saradnje – stvaranje uslova za kvalitetniji život građana širom Evrope.
Projekti u implementaciji
Naziv projekta
LBDKMT – Light Borders in DKMT – Meke granice u DKMT
Partneri na projektu
DKMT Duna-Körös-Maros-Tisza Eurorégiós Fejlesztési Ügynökség Nonprofit
Közhasznú Kft. (R. Mađarska) – vodeći partner
Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu (R. Srbija)
Ukupna vrednost projekta
230.970,60 EUR
Trajanje projekta
18 meseci (05.04.2024. – 04.10.2025.)
EU doprinos
85% (196.325,01 EUR)
Projekat je finansiran sredstvima Evropske unije u okviru programa Interreg VI-A IPA Hungary – Serbia 2021-2027.
Cilj projekta
Cilj ovog projekta je da se prelazak granice između dve zemlje učini lakšim. Projekat se odnosi na pripremu Studije situacije na prekograničnim tačkama između Srbije i Mađarske i Studije mogućnosti za unapređenje prekogranične infrastrukture Mađarske i Srbije. Studija mogućnosti, koja će biti zasnovana na radionicama organizovanim u okviru projekta pružiće strukturisan i koherentan pregled infrastrukturnih potreba pograničnog regiona i biće predata donosiocima odluka u obe zemlje. Takođe, projekat će uključiti nabavku tehničkih uređaja (čitača pasoša, desktop računara, štampača) za granične službenike, što će dodatno olakšati i ubrzati proces prelaska granice. Informacije o okolnostima prelaska granice će doprineti razvoju prekograničnih punktova, a saradnja između relevantnih aktera iz Mađarske i Srbije u oblasti infrastrukture može imati dugoročne pozitivne efekte.
Naziv projekta
ROSI – Region of Social innovations – Region socijalnih inovacija
Partneri na projektu
Otvoreni univerzitet Subotica d.o.o. (R. Srbija) – vodeći partner
VURA – Razvojna agencija Vukovar, društvo s ograničenom odgovornošću za promicanje razvoja (R. Hrvatska)
Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu (R. Srbija)
Učilište Studium – ustanova za obrazovanje odraslih (R. Hrvatska)
Ukupna vrednost projekta
350.326,88 EUR
Trajanje projekta
18 meseci (01.07.2024. – 31.12.2025.)
EU doprinos
85% (297.777,84 EUR)
Projekat je finansiran sredstvima Evropske unije u okviru programa Interreg VI-A IPA Hrvatska–Srbija 2021-2027.
Cilj projekta
Opšti cilj projekta je stvaranje okruženja i sistema podrške za razvoj društvenih inovacija u prekograničnoj regiji. Projektom se nastoje stvoriti sistemska rešenja za društvene inovacije u prekograničnoj regiji kroz stvaranje obrazovnog koncepta, razvoj “Living” laboratorija za društvene inovacije, formiranje grupe aktera koji podržavaju društvene inicijative i online alata za bazu znanja za razmenu ideja i saradnju.
Realizovani projekti
Unapređenje razvoja turizma u Centralnom prekograničnom regionu Dunava
(Enhancing the tourism development in the Central Danube cross-border region)
Akronim: Central Danube Tour
Izvor finansiranja: Interreg IPA Program prekogranične saradnje Hrvatska-Srbija
Budžet projekta: 575.856,20 evra
Budžet sekretarijata: 101.744,00 evra
Partneri projekta:
- Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, Srbija
- Javna ustanova Županijska razvojna agencija Osječko-baranjske županije, Hrvatska
- Osječko-baranjska županija, Hrvatska
- Dunavski centar za kompetenciju, Srbija
- Grad Ilok, Hrvatska
Oblast projekta: Razvoj turizma
Trajanje projekta: 20 meseci 15.07.2017 – 14.03.2019.
Opis projekta:
Projekat ima za cilј podsticanje razvoja turizma u prekograničnom području kroz povećanje kvaliteta i raznolikosti turističke ponude i stvaranje i razvoj nove prekogranične turističke destinacije – destinacije Srednjeg Dunava, jačanje sposobnosti turističkih operatera u razvoju destinacije, promocija i upravlјanje, povećanje kvaliteta i diverzifikacija turističke ponude i povećanje vidlјivosti turističke ponude prekograničnog područja.
Projekt teži podsticanju razvoja turizma putem kreiranja i promovisanja turističke ponude Srednjeg Dunava i pobolјšanja veština i kapaciteta zaposlenih u turizmu (zajedničkim edukacijama i radionicama), unapređenju organizacije i vidlјivosti ponude stvaranjem zajedničkih turističkih proizvoda i usluga predstavlјenih kroz 9 novih tematskih prekograničnih ruta, kao i povećanju konkurentnosti turističkog sektora pružanjem zajedničke platforme za upravlјanje destinacijom i alata za promociju cilјnim grupama.
Raznobojna saradnja (Colorful cooperation)
Akronim: ColourCoop
Izvor finansiranja: Strateški poziv Interreg-IPA Programa prekogranične saradnje Mađarska-Srbija
Budžet projekta: 3.738.247,30 evra
Budžet sekretarijata: 282.633,00 evra
Partneri projekta:
- Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, Srbija
- Grad Novi Sad, Srbija
- Grad Subotica, Srbija
- Fondacija jedan za drugog – Morahalom, Mađarska
- Neprofitno javno društvo DOO Evroregionalna razvojna agencija za razvoj DKMT Dunav-Kriš-Moriš-Tisa
Oblast projekta: Podsticanje turističke saradnje
Trajanje projekta: 36 meseci 01.06.2017 – 31.05.2020.
Opis projekta:
Osnovni cilјevi projekta jesu da se smanji periferni karakter pogranične regije i da se obezbedi protok informacija na „lokalnom jeziku”, uz obezbeđivanje odgovarajuće lokalne kulturne infrastrukture – u skladu s mesnim prohtevima. Takođe, cilј projekta jeste da – i na mađarskoj i na srpskoj strani – u programima zajednice, koje obezbeđuju mađarski i srpski kulturni centri, pored lokalnog stanovništva, učestvuje što više lјudi iz okolnih mesta, odnosno turista kako bi sve više uzajamno saznavali o kulturi i svakodnevici jedni drugih.
Cilј uspostavlјanja kulturnih i turističkih centara u Morahalomu, kao i na Paliću, jeste da postanu važni regionalni centri kulture koji – za potrebe lokalnih i regionalnih aktera – sakuplјaju i prosleđuju informacije iz oblasti kulture, kao i iz oblasti privrede.
Revitalizacija navigacione infrastrukture kanala Begej
(The repairing of the navigation infrastructure on Bega Canal)
Akronim: BEGA
Izvor finansiranja: Strateški poziv Interreg-IPA Programa prekogranične saradnje Rumunija-Srbija
Budžet projekta: 13.850.687,41 evra
Budžet sekretarijata: 129.150,00 evra
Partneri projekta:
- Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, Srbija
- Administracija rečnog basena Banat, Rumunija
- Javno vodoprivredno preduzeće ,,Vode Vojvodine“, Srbija
- Županijski savet Timiš, Rumunija
Oblast projekta: Održiva mobilnost i transportna infrastruktura
Trajanje projekta: 48 meseci 03.08.2017 – 02.08.2021.
Opis projekta:
Projektom se planira rekonstrukcija prevodnice u Srpskom Itebeju i Kleku, što podrazumeva kompletnu sanaciju građevinskog dela objekta prevodnica i ustava kao i postavlјanje nove hidromašinske opreme. Time će nakon 60 godina ponovo biti uspostavlјena nautička veza između Srbije i Rumunije. Za tok Begeja kroz Zrenjanin predviđena je izgradnja plutajućeg doka, što podrazumeva izmulјenje akvatorije, uređenje obala i postavku pristana.
Pored sanacije prevodnica, planira se izgradnja biciklističke staze, plutajućeg doka, nabavka plovnog bagera i plovne kosačice, kao i izrada kompletne projektno tehničke dokumentacije za izmulјenje Begeja između Kleka i Srpskog Itebeja i remedijaciju sedimenta. Sa pripremlјenom tehničkom dokumentacijom JVP „Vode Vojvodine“ moći će da konkurišu i za izmulјenje kompletnog kanala Begej od Kleka do granice sa Rumunijom, kako bi kanal postao plovan i za teretne brodove do 500 tona.
Nakon završetka radova, očekuje se ponovno otvaranje plovidbe na kanalu Begej, razvoj turizma, unapređenje infrastrukture i povezivanje prekograničnog regiona kroz povećanje transporta.
Zdravstveni turizam-dobar turizam: Zajednički razvoj medicinskog i zdravstvenog turizma u prekograničnom regionu Mađarske i Srbije
(Health Tourism – Good Tourism: Joint Development of Medical and Health Tourism in the HU-SRB Cross-Border Region)
Akronim: HEALTH-TOUR
Izvor finansiranja: Interreg IPA program prekogranične saradnje Mađarska-Srbija
Budžet projekta: 503.345,21 evra
Budžet sekretarijata: 209.197,21 evra
Partneri projekta:
- Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, Srbija
- Bač-Kiškunska županija, Mađarska
Oblast projekta: Saradnja u oblasti turizma i očuvanja kulturnog nasleđa
Trajanje projekta: 24 meseca 01.07.2018 – 30.06.2020.
Opis projekta:
Glavni cilј Zdravstvene ture je pobolјšanje ekonomije graničnog regiona kroz zajednička ulaganja u turizam. Na osnovu dalјeg razvoja zdravstvenog, medicinskog i balnealnog terapeutskog turističkog potencijala programskog područja Mađarske i Srbije privući će se veći broj turista iz susednih zemalјa srednje Evrope.
Rezultati ovog projekta pružaju osnove za buduće zajedničko planiranje i implementaciju drugih elemenata akcije plana i razvoja koncepta. Zajedničke marketinške strategija i marketinške aktivnosti u vezi sa razvojem zdravstva i medicinskog turizma, kao i razvoj planova projektovanih u ovom projektu koji imaju za cilј da omoguće buduću saradnju i nove inicijative između Bač-Kiškunske županije i Vojvodina.
Očekivani rezultati kroz projekat će biti: 1) Razvoj integrisane marketinške strategije i akcionog plana za zdravstveni i medicinski turizam u mađarsko-srpskom prekograničnom regionu; 2) Zajedničko predstavlјanje integrisanog identiteta i marketinške slike ovog graničnog regiona, njegovog zdravlјa i potencijale medicinskog turizma; 3) Prekogranični prenos znanja i predloga za pobolјšanje medicinskog turizma u graničnom regionu Mađarske i Srbije; 4) Izrada ovih planova razvoja doprineće zajedničkom održivom razvoju zdravstvenih, medicinskih i balnealnih terapeutskih turističkih potencijala i kapacitata obe zemlјe.
Trajnost rezultata projekta je min. 5 godina, ako se uzme u obzir implementacija projekata na izgradnju i razvoj zemlјe, dugotrajnost treba meriti u decenijama.
Razvoj poslovnog okruženja obrazovanjem radne snage u skladu sa potrebama tržišta
(Development of the business environment through the education of the labor force in accordance with the market needs)
Akronim: COMMON
Izvor finansiranja: Interreg IPA Program prekogranične saradnje Hrvatska-Srbija
Budžet projekta: 603.660,93 evra
Budžet sekretarijata: 222.042,31 evra
Partneri projekta:
- Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, Srbija
- VURA – Razvojna agencija Vukovar d.o.o, Hrvatska
- Učilište Studium iz Vukovara, Hrvatska
Oblast projekta: Jačanje konkurentnost i doprinos razvoju poslovnog okruženja
Trajanje projekta: 24 meseca 01.05.2019 – 30.04.2021.
Opis projekta:
Projekat ima za cilј jačanje konkurentnost i doprinos razvoju poslovnog okruženja u programskoj oblasti. U Srbiji kao i u Hrvatskoj postoji problem emigracije mladih što dovodi do smanjenja razvojnog potencijala regiona, a veliki broj nezaposlenih dokazuje da tržište rada danas zahteva određene veštine i znanja koje nezaposlena lica nemaju. Da bi se ovi problemi rešili, potrebno je sprovesti opsežne analize tržišta kako bi se razumele stvarne potrebe privrede i tržišta. Klјučna cilјna grupa projekta su trajno nezaposlena lica kao i mlade nezaposlene osobe koje svojim stečenim kompetencijama ne zadovolјavaju tržišne uslove.
Stoga je cilј projekta da se navedenim grupama omogući unapređenje znanja i veština kroz zajednički razvoj programa obuke, metodologije, mreža za podršku zapošlјavanja, prekograničnih partnerstava, stvaranje novog nastavnog plana i programa za zanimanja koje traži lokalno tržište rada. Rezultat projekta je prekogranična mreža između zainteresovanih strana kako bi se smanjili identifikovani nedostaci u veštinama na tržištu rad
|