REPUBLIKA SRBIJA
AUTONOMNA POKRAJINA VOJVODINA
POKRAJINSKI SEKRETARIJAT ZA REGIONALNI RAZVOJ,
MEĐUREGIONALNU SARADNjU I LOKALNU SAMOUPRAVU
Pomoćnik sekretara za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, Nebojša Drakulić tokom borvka u Rumuniji povodom sednice Skuštine Evroregije DKMT-a održane u Temišvaru, sastao se danas i sa generalnim konzulom Repbulike Srbije u Temišvaru, Vladanom Tadićem.
Tadić i Drakulić saglasili su se, da dve regije neguju prijateljske odnose i ostvaraju odličnu saradnju naročito putem projekata prekograničene saradnje Ruminije i Srbije u čemu veliku ulogu igra upravo efikasna saradnja u okviru Evroregije Dunav-Kriš-Moriš-Tisa.
Tom prilikom obišli su Srpsku teoretsku gimnaziju „Dositej Obradović“ u kojoj se nastava održava na srpskom jeziku i ima tradiciju dugu skoro dva i po veka te ključno mesto u očuvanju jezika srpske manjine u toj zemlji .
Tadić je istako da srpska zjednica u Rumuniji izuzetno ceni podršku Pokrajinske vlade koja je tokom prošle godine izdvojila sredstva u vrednosti od oko 17,5 hiljada evra, za nabavku opreme za srpsku gimnaziju „Dositej Obradović“. Škola je tada donirana sa 26 računra, serverom, interaktivnom tablom i projektorom, monitorom, štampačima, te klima uređajima. On je naglasio da je svaki vid pomoći iz matice Srbije dobro došao i izrazio nadu da će primer Pokrajinske vlade slediti i druge ustanove koje za to imaju mogućnosti.
„Multikulturalnost i tolerancija su principi koje negujemo i Pokrajinska vlada i ubuduće će pomagati jednako i rumunsku manjinu u Vojvodini i srpsku manjinu u Rumuniji“, istakao je Drakulić i podvukao da srpskoj deci u dijaspori, kada je Vojvodina u pitanju, i koliko mogućnosti dozvoljavaju, podrška nikada neće izostati.
Temelji gimnazije postavljeni su 1934. godine, i tada se nastava odvijala u gimnaziji koja je uglavnom bila deo drugih škola u Rumuniji. Od 1990. godine srpska gimnazija počinje da radi kao samostalna škola. Školu trenutno pohađa oko 200 đaka.
Domaćini poseti Srpkoj teoretskoj gimnaziji “Dositej Obradović” bili su direktor Jadran Klanica i profesor srpskog jezika Vera Zupanski.