Funkcionisanje saveta za međunacionalne odnose i mesne samouprave u opštinama/gradovima Severno – bačkog okruga

Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, održao je u sredu, 17.05.2017.godine, u Bačkoj Topoli drugi u nizu Okrugli sto na temu „Funkcionisanje saveta za međunacionalne odnose i mesne samouprave u opštinama/gradovima Vojvodine“, gde je pomoćnik sekretara Šandor Egereši poručio da je cilj Sekretarijata da, polazeći od njihovih komentara, prepozna problem i ponudi najbolje rešenje.

Podsekretar Pokrajinskog sekretara za obrazovanje, propise,upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice Žolt Sakalaš  informisao je skuo o Akcionom  planu za ostvarivanje prava nacionalnih manjina koji je usvojila Vlada Republike Srbije u martu 2016,  i podvukao značaj operacionalizacije saveta za međunacionalne odnose u okviru  realizacije istog.

U radu okruglog stola učestvovali su predstavnici opština Bačka Topola,  Novi Kneževac, Mali Iđoš,Kanjiža,Ada,Senta i gradova Subotice, Kikinde i Sombora, navodeći da su donete odluke o osnivanju  saveta za međunacionalne odnosa, a da je postupak imenovanja u toku. Kao tema za razmišljanje, izneto je  pitanje položaja većinskog naroda i njihov izbor za članove saveta, u lokalnim samoupravama gde je taj narod manjinski. Jednoglasan zaključak svih prisutnih  je stav da su međunacionalni odnosi u ovom delu Vojvodine na zavidnom  nivou, na visokom stepenu uzajamnog razumevanja i tolerancije i da je zadatak saveta za međunacionalne odnose da radi na poboljšanju i očuvanju istih.

Položaj mesnih zajednica u sistemu lokalne samouprave, kao druga tema ovog okruglog stola, otvorila je mnoga pitanja koja su  kroz  konstruktivnu diskusiju prepoznata  kao goruća pitanja za opstanak života u selima. Mesnoj  zajednici  kroz postojeću zakonsku regulativu ostaje malo prostora za aktivnije delovanje u interesu svojih lokalnih zajednica, zbog nejasnog definisaanja nadležnosti,položaja zaposlenih i izvornih prihoda , stav je svih prisutnih.

Predlozi reforme mesne samouprave u pravcu prepoznavanja iste kao ustavne kategorije, uređivanje njenog položaja, nadležnosti i finansiranja, kroz donošenje  posebnog zakona o mesnim zajednicama, jedan je od predloga predstavnika lokalnih samouprava, i otvorena tema za razmišljanje.
    
Stav predstavnika Sekretarijata i  svih prisutnih je da rad mesne zajednice u ovom momentu  treba pospešiti u okviru postojećih zakonskih okvira, i  uz dobru saradnju sa lokalnim administracijama omogućiti građanima da u svom mestu stanovanja dobiju kvalitetne informacije i zadovoljavanje svakodnevnih  potreba.