Uvod
Programi prekogranične i transnacionalne saradnje se jednim imenom nazivaju teritorijalnim programima ili INTERREG programima. Programi predstavlјaju finansijsku podršku saradnji na graničnim teritorijama susednih država (prekogranična saradnja) ili u saradnji delova ili celih država (transnacionalna saradnja) na rešavanju pitanja od zajedničkog interesa kao što su upravlјanje otpadom, pružanje usluga u različitim sektorima, kulturna i ekonomska saradnja, turizam, saobraćaj itd.
Ministarstvo za evropske integracije Vlade Republike Srbije, preko Sektora za programe prekogranične i transnacionalne saradnje, sprovodi ove programe u saradnji sa Delegacijom Evropske unije u Republici Srbiji i vladama zemalјa koje učestvuju u njima. U tome joj pomažu i sekretarijati programa i antene, koje su osnovane zajednički sa zemlјama partnerima.
Programi teritorijalne saradnje u EU počeli su da se sprovode 1990, a od 2004. godine u programe INTERREG uklјučuju i države koje nisu članice EU, čime Srbija dobija mogućnost za razvoj prekogranične i transnacionalne saradnje. Značaj ove saradnje za zemlјe koje su u procesu pridruživanja EU je neprocenjiv. Za građane Srbije, taj doprinos nije meren samo novcem – korisnici su dobili priliku da kroz projekte koje su sprovodili sa svojim susedima reše zajedničke probleme, podstaknu društveni i ekonomski razvoj i zapošlјavanje, steknu iskustvo u korišćenju sredstava Evropske unije i u dostizanju evropskih standarda, što kao krajnju potvrdu ima primenu i širenje ideja i vrednosti koje dele sa zemlјama članicama Unije.
Kroz realizovane projekte opremane su bolnice, škole, vrtići, renovirane su crkve, sarađivale su službe za zajedničko reagovanje u vanrednim situacijama i u borbi protiv trgovine narkoticima, izgrađeni su granični prelazi, fabrike za prečišćavanje otpadnih voda, biciklističke staze, organizovani su koncerti, biciklističke trke, regate, a ugrožene grupe dobili su novi podsticaj i veru u bolјe sutra. Time se ostvaruje cilј prekogranične i transnacionalne saradnje – stvaranje uslova za kvalitetniji život građana širom Evrope.
Projekti u implementaciji

Naziv projekta
Roman Legacy
Cilj projekta
Zajednički projekat odnosi se na prezentaciju i promociju Rimskog dunavskog limesa kao zajedničkog evropskog nasleđa prateći zajednički koncept duž čitavog njegovog prostiranja pričajući priču o ljudima koji su živeli u podunavskom regionu pre 2000 godina. Sadašnji projekat ima kao cilj da kreira Kulturnu rutu u okviru šireg tematskog regiona koja, ukoliko je potrebno, može biti proširena sa jedne strane, a sa druge strane ona može da ispriča priču o širem zaleđu koje je značajan faktor rimskog nasleđa. Posebno će biti naglašena zajednička interpretacija i prezentacija okvira za celokupan Dunavski region, uz zajedničku strategiju brendiranja kako bi se ojačala koherencija deljenog nasleđa. Sveukupni cilj projekta je stvaranje kulturne rute duž Dunava u okviru veće Tematske regije i podnošenje te rute za sertifikaciju kako bi ona postala Kulturna ruta Saveta Evrope.
Ukupna vrednost projekta
2.948.845,94 evra od čega je doprinos Interreg Danube Region fondova 2.359.076,73 evra.
Link ka zvaničnom veb-sajtu projekta je: www.interreg-danube.eu/projects/roman-legacy

Naziv projekta
LBDKMT – Light Borders in DKMT – Meke granice u DKMT
Partneri na projektu
DKMT Duna-Körös-Maros-Tisza Eurorégiós Fejlesztési Ügynökség Nonprofit
Közhasznú Kft. (R. Mađarska) – vodeći partner
Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu (R. Srbija)
Ukupna vrednost projekta
230.970,60 EUR
Trajanje projekta
18 meseci (05.04.2024. – 04.10.2025.)
EU doprinos
85% (196.325,01 EUR)
Projekat je finansiran sredstvima Evropske unije u okviru programa Interreg VI-A IPA Hungary – Serbia 2021-2027.
Cilj projekta
Cilj ovog projekta je da se prelazak granice između dve zemlje učini lakšim. Projekat se odnosi na pripremu Studije situacije na prekograničnim tačkama između Srbije i Mađarske i Studije mogućnosti za unapređenje prekogranične infrastrukture Mađarske i Srbije. Studija mogućnosti, koja će biti zasnovana na radionicama organizovanim u okviru projekta pružiće strukturisan i koherentan pregled infrastrukturnih potreba pograničnog regiona i biće predata donosiocima odluka u obe zemlje. Takođe, projekat će uključiti nabavku tehničkih uređaja (čitača pasoša, desktop računara, štampača) za granične službenike, što će dodatno olakšati i ubrzati proces prelaska granice. Informacije o okolnostima prelaska granice će doprineti razvoju prekograničnih punktova, a saradnja između relevantnih aktera iz Mađarske i Srbije u oblasti infrastrukture može imati dugoročne pozitivne efekte.

Naziv projekta
ROSI – Region of Social innovations – Region socijalnih inovacija
Partneri na projektu
Otvoreni univerzitet Subotica d.o.o. (R. Srbija) – vodeći partner
VURA – Razvojna agencija Vukovar, društvo s ograničenom odgovornošću za promicanje razvoja (R. Hrvatska)
Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu (R. Srbija)
Učilište Studium – ustanova za obrazovanje odraslih (R. Hrvatska)
Ukupna vrednost projekta
350.326,88 EUR
Trajanje projekta
18 meseci (01.07.2024. – 31.12.2025.)
EU doprinos
85% (297.777,84 EUR)
Projekat je finansiran sredstvima Evropske unije u okviru programa Interreg VI-A IPA Hrvatska–Srbija 2021-2027.
Cilj projekta
Opšti cilj projekta je stvaranje okruženja i sistema podrške za razvoj društvenih inovacija u prekograničnoj regiji. Projektom se nastoje stvoriti sistemska rešenja za društvene inovacije u prekograničnoj regiji kroz stvaranje obrazovnog koncepta, razvoj “Living” laboratorija za društvene inovacije, formiranje grupe aktera koji podržavaju društvene inicijative i online alata za bazu znanja za razmenu ideja i saradnju.
Realizovani projekti
Unapređenje razvoja turizma u Centralnom prekograničnom regionu Dunava
(Enhancing the tourism development in the Central Danube cross-border region)
Akronim: Central Danube Tour
Izvor finansiranja: Interreg IPA Program prekogranične saradnje Hrvatska-Srbija
Budžet projekta: 575.856,20 evra
Budžet sekretarijata: 101.744,00 evra
Partneri projekta:
- Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, Srbija
- Javna ustanova Županijska razvojna agencija Osječko-baranjske županije, Hrvatska
- Osječko-baranjska županija, Hrvatska
- Dunavski centar za kompetenciju, Srbija
- Grad Ilok, Hrvatska
Oblast projekta: Razvoj turizma
Trajanje projekta: 20 meseci 15.07.2017 – 14.03.2019.
Opis projekta:
Projekat ima za cilј podsticanje razvoja turizma u prekograničnom području kroz povećanje kvaliteta i raznolikosti turističke ponude i stvaranje i razvoj nove prekogranične turističke destinacije – destinacije Srednjeg Dunava, jačanje sposobnosti turističkih operatera u razvoju destinacije, promocija i upravlјanje, povećanje kvaliteta i diverzifikacija turističke ponude i povećanje vidlјivosti turističke ponude prekograničnog područja.
Projekt teži podsticanju razvoja turizma putem kreiranja i promovisanja turističke ponude Srednjeg Dunava i pobolјšanja veština i kapaciteta zaposlenih u turizmu (zajedničkim edukacijama i radionicama), unapređenju organizacije i vidlјivosti ponude stvaranjem zajedničkih turističkih proizvoda i usluga predstavlјenih kroz 9 novih tematskih prekograničnih ruta, kao i povećanju konkurentnosti turističkog sektora pružanjem zajedničke platforme za upravlјanje destinacijom i alata za promociju cilјnim grupama.
Raznobojna saradnja (Colorful cooperation)
Akronim: ColourCoop
Izvor finansiranja: Strateški poziv Interreg-IPA Programa prekogranične saradnje Mađarska-Srbija
Budžet projekta: 3.738.247,30 evra
Budžet sekretarijata: 282.633,00 evra
Partneri projekta:
- Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, Srbija
- Grad Novi Sad, Srbija
- Grad Subotica, Srbija
- Fondacija jedan za drugog – Morahalom, Mađarska
- Neprofitno javno društvo DOO Evroregionalna razvojna agencija za razvoj DKMT Dunav-Kriš-Moriš-Tisa
Oblast projekta: Podsticanje turističke saradnje
Trajanje projekta: 36 meseci 01.06.2017 – 31.05.2020.
Opis projekta:
Osnovni cilјevi projekta jesu da se smanji periferni karakter pogranične regije i da se obezbedi protok informacija na „lokalnom jeziku”, uz obezbeđivanje odgovarajuće lokalne kulturne infrastrukture – u skladu s mesnim prohtevima. Takođe, cilј projekta jeste da – i na mađarskoj i na srpskoj strani – u programima zajednice, koje obezbeđuju mađarski i srpski kulturni centri, pored lokalnog stanovništva, učestvuje što više lјudi iz okolnih mesta, odnosno turista kako bi sve više uzajamno saznavali o kulturi i svakodnevici jedni drugih.
Cilј uspostavlјanja kulturnih i turističkih centara u Morahalomu, kao i na Paliću, jeste da postanu važni regionalni centri kulture koji – za potrebe lokalnih i regionalnih aktera – sakuplјaju i prosleđuju informacije iz oblasti kulture, kao i iz oblasti privrede.
Revitalizacija navigacione infrastrukture kanala Begej
(The repairing of the navigation infrastructure on Bega Canal)
Akronim: BEGA
Izvor finansiranja: Strateški poziv Interreg-IPA Programa prekogranične saradnje Rumunija-Srbija
Budžet projekta: 13.850.687,41 evra
Budžet sekretarijata: 129.150,00 evra
Partneri projekta:
- Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, Srbija
- Administracija rečnog basena Banat, Rumunija
- Javno vodoprivredno preduzeće ,,Vode Vojvodine“, Srbija
- Županijski savet Timiš, Rumunija
Oblast projekta: Održiva mobilnost i transportna infrastruktura
Trajanje projekta: 48 meseci 03.08.2017 – 02.08.2021.
Opis projekta:
Projektom se planira rekonstrukcija prevodnice u Srpskom Itebeju i Kleku, što podrazumeva kompletnu sanaciju građevinskog dela objekta prevodnica i ustava kao i postavlјanje nove hidromašinske opreme. Time će nakon 60 godina ponovo biti uspostavlјena nautička veza između Srbije i Rumunije. Za tok Begeja kroz Zrenjanin predviđena je izgradnja plutajućeg doka, što podrazumeva izmulјenje akvatorije, uređenje obala i postavku pristana.
Pored sanacije prevodnica, planira se izgradnja biciklističke staze, plutajućeg doka, nabavka plovnog bagera i plovne kosačice, kao i izrada kompletne projektno tehničke dokumentacije za izmulјenje Begeja između Kleka i Srpskog Itebeja i remedijaciju sedimenta. Sa pripremlјenom tehničkom dokumentacijom JVP „Vode Vojvodine“ moći će da konkurišu i za izmulјenje kompletnog kanala Begej od Kleka do granice sa Rumunijom, kako bi kanal postao plovan i za teretne brodove do 500 tona.
Nakon završetka radova, očekuje se ponovno otvaranje plovidbe na kanalu Begej, razvoj turizma, unapređenje infrastrukture i povezivanje prekograničnog regiona kroz povećanje transporta.
Zdravstveni turizam-dobar turizam: Zajednički razvoj medicinskog i zdravstvenog turizma u prekograničnom regionu Mađarske i Srbije
(Health Tourism – Good Tourism: Joint Development of Medical and Health Tourism in the HU-SRB Cross-Border Region)
Akronim: HEALTH-TOUR
Izvor finansiranja: Interreg IPA program prekogranične saradnje Mađarska-Srbija
Budžet projekta: 503.345,21 evra
Budžet sekretarijata: 209.197,21 evra
Partneri projekta:
- Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, Srbija
- Bač-Kiškunska županija, Mađarska
Oblast projekta: Saradnja u oblasti turizma i očuvanja kulturnog nasleđa
Trajanje projekta: 24 meseca 01.07.2018 – 30.06.2020.
Opis projekta:
Glavni cilј Zdravstvene ture je pobolјšanje ekonomije graničnog regiona kroz zajednička ulaganja u turizam. Na osnovu dalјeg razvoja zdravstvenog, medicinskog i balnealnog terapeutskog turističkog potencijala programskog područja Mađarske i Srbije privući će se veći broj turista iz susednih zemalјa srednje Evrope.
Rezultati ovog projekta pružaju osnove za buduće zajedničko planiranje i implementaciju drugih elemenata akcije plana i razvoja koncepta. Zajedničke marketinške strategija i marketinške aktivnosti u vezi sa razvojem zdravstva i medicinskog turizma, kao i razvoj planova projektovanih u ovom projektu koji imaju za cilј da omoguće buduću saradnju i nove inicijative između Bač-Kiškunske županije i Vojvodina.
Očekivani rezultati kroz projekat će biti: 1) Razvoj integrisane marketinške strategije i akcionog plana za zdravstveni i medicinski turizam u mađarsko-srpskom prekograničnom regionu; 2) Zajedničko predstavlјanje integrisanog identiteta i marketinške slike ovog graničnog regiona, njegovog zdravlјa i potencijale medicinskog turizma; 3) Prekogranični prenos znanja i predloga za pobolјšanje medicinskog turizma u graničnom regionu Mađarske i Srbije; 4) Izrada ovih planova razvoja doprineće zajedničkom održivom razvoju zdravstvenih, medicinskih i balnealnih terapeutskih turističkih potencijala i kapacitata obe zemlјe.
Trajnost rezultata projekta je min. 5 godina, ako se uzme u obzir implementacija projekata na izgradnju i razvoj zemlјe, dugotrajnost treba meriti u decenijama.
Razvoj poslovnog okruženja obrazovanjem radne snage u skladu sa potrebama tržišta
(Development of the business environment through the education of the labor force in accordance with the market needs)
Akronim: COMMON
Izvor finansiranja: Interreg IPA Program prekogranične saradnje Hrvatska-Srbija
Budžet projekta: 603.660,93 evra
Budžet sekretarijata: 222.042,31 evra
Partneri projekta:
- Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, Srbija
- VURA – Razvojna agencija Vukovar d.o.o, Hrvatska
- Učilište Studium iz Vukovara, Hrvatska
Oblast projekta: Jačanje konkurentnost i doprinos razvoju poslovnog okruženja
Trajanje projekta: 24 meseca 01.05.2019 – 30.04.2021.
Opis projekta:
Projekat ima za cilј jačanje konkurentnost i doprinos razvoju poslovnog okruženja u programskoj oblasti. U Srbiji kao i u Hrvatskoj postoji problem emigracije mladih što dovodi do smanjenja razvojnog potencijala regiona, a veliki broj nezaposlenih dokazuje da tržište rada danas zahteva određene veštine i znanja koje nezaposlena lica nemaju. Da bi se ovi problemi rešili, potrebno je sprovesti opsežne analize tržišta kako bi se razumele stvarne potrebe privrede i tržišta. Klјučna cilјna grupa projekta su trajno nezaposlena lica kao i mlade nezaposlene osobe koje svojim stečenim kompetencijama ne zadovolјavaju tržišne uslove.
Stoga je cilј projekta da se navedenim grupama omogući unapređenje znanja i veština kroz zajednički razvoj programa obuke, metodologije, mreža za podršku zapošlјavanja, prekograničnih partnerstava, stvaranje novog nastavnog plana i programa za zanimanja koje traži lokalno tržište rada. Rezultat projekta je prekogranična mreža između zainteresovanih strana kako bi se smanjili identifikovani nedostaci u veštinama na tržištu rad
|