Секретар Софић учествовао на Форуму о регионалном развоју

Покрајински секретар за регионални развој, међурегионалну сарадњу  локалну самоуправу Александар Софић учествовао је данас у Врднику на другом Форуму о регионалном развоју АП Војводине, на којем се разговарало о новим могућностима и моделима одрживог регионалног развоја.

Секретар Софић говорио је о економском развоју на панелу посвећеном зеленој агенди и тржишту радне снаге и истакао је да је прошле године Секретаријат за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу расписао два конкурса за доделу бесповратних средстава за набавку нове опреме, у оквиру Буџетског фонда за спровођење мера развојне економске политике АП Војводине, са укупним буџетом од 770 милиона динара.

„На ова два конкурса је пристигло 198 пристиглих пријава, а укупни захтеви привреде износили су близу 1,4 милијарде динара. Расположива средства од 770 милиона динара додељена су за 98 компанија из Војводине које ће кроз набавку опреме уложити готово 2 милијарде динара“ нагласио је секретар Софић.

Посебан значај за оба конкурса представља чињеница да је по први пут за спровођење мера развојне екомонске политике Војводине отворена и компонента у оквиру Програма развоја ланаца добављача мултинационалних компанија у Војводини, која је намењена домаћим компанијама за стварање и побољшање услова пословања, са циљем да постану квалификовани добављачи мултинационалних компанија које послују не само у Србији, већ у целој Европи. Средства у износу од 244 милиона динара по овом основу одобрена су за 25 домаћих компанија које су укључене или ће бити укључене у добављачке ланце компанија.

Како је речено на Форуму, зелена транзиција је широк појам и наша земља је на самом почетку у тој области, а средства која су намењена за ту област су недовољна да би могли да парирамо развијенијим државама, те да је се стање у овој области може побољшати кроз јавно-приватна партнерства, и мотивацију локалних самоуправа да учествују у истим.

„Ми смо усвојили законску регилативу и донели смо планска документа, а једна од тих регулатива је План развоја Војводине који је дефинисан до 2030. године. Преостаје нам да га применимо у свим сферама и свим локалним самоуправама“, нагласио је секретар Софић.

Како је нагласио секретар Софић, у Војводини се спроводи енергетска санација 60 објеката јавне намене као што су школе, болнице и домови здравља, те пројекти за озелењавање локалних самоуправа, и све већа средства се улажу у зелену агенду.

Према његовим речима у Србији се спроводи програм „За чистију Србију“ и средства би требало усмерити и на пречистаче отпадних вода, јер Нови Сад је један од градова који нема пречистач отпадних вода, али се очекује да у наредним годинама средства буду опредељена и за ту намену.

На форуму у оквиру панела о економском развоју говорили су и Жељко Петровић, вођа тима за витални развој Програма Уједињених нација за развој у Србији, Владимир Лалошевић, председник Уније послодаваца Војводине, Ирена Ђорђевић, шефица Јединице за дигитализацију, иновације и предузетништво Националне алијансе за локални економски развој и Дарко Буљешевић, директор Развојне агенције Војводине.

Форум је окупио представнике јавног, приватног и цивилног сектора, а разговарано јена тему институционалне и финансијске подршка регионалном и економском развоју и заштити животне средине, a Форум је организовао конзорцијум пет регионалних развојних агенција Војводине – Банат, Бачка, Срем, Панонрег и Јужни Банат, уз подршку Покрајинске владе.